0 0
Ev Yapımı Yağlı Lor

Ev Yapımı Yağlı Lor

Lor mu Ricotta mı?

1 su bardağı lor peyniri yaklaşık 100 kaloridir. Lor peyniri, protein, kalsiyum, fosfor açısından zengin bir peynir çeşididir.

Ingredients

Directions

Share

Modern çininin geleneksel LOR ile buluşması güzel olmamış mı? Ahşap sunum tepsisi için @ahsapzadem e çiniler için sevgili arkadaşım @serra_cini_handmade e teşekkürler… Lor ise benden ..

Klasik lor peyniri yaparken 1 lt süte 200 gr süt kreması ekleyerek kestirirseniz çok daha lezzetli bir LOR PEYNİRİ elde edeceğinizin garantisini verebilirim? Yağ oranı arttıkça ricottaya daha yakın bir peynir elde edeceksiniz.

Lor aradığımızda en kolay ulaşabildiğimiz taze peynirdir. Ama tatlı lor bulmak biraz daha zordur. Tatlı lor ise İtalyan ların Ricottasına en yakın olanıdır. Çünkü yağ oranı diğerine göre biraz daha fazladır ve tuz olmadığı için tatlılarda ve kurabiyelerde rahatça kullanılabilir. Bir de tatlı lor yaparken süzme işlemi çok uzatılmaz ve daha yumuşak daha sürülebilir kıvamdayken süzme işlemi sonlandırılır.

Benim hazırladığım LOR PEYNİRİ ise tuzsuz ama dilimlenebilir kıvamda yağlı ve sert bir peynir. İstenirse tuz eklenebilir ama.

(Visited 621 times, 1 visits today)
Step 1
Mark as Complete

Süt ve krema bir tencereye koyularak içine limon suyu eklenir. Karışım kaynamaya başladıkça sütünüz de kesilmeye başlayacaktır.
Asit ile birlikte sütün katı maddeleri pıhtılaşmaya suyu ise ayrışmaya başlar. Su iyice ayrışıp şeffaflaşmaya başladığında tencerenin altı kapatılır. 5-10 dakika sürebilir.

Step 2
Mark as Complete

Tülbent bez ıslatılıp nemlendirilir ve tel bir süzgeç üzerine koyulur. Kesilmiş süt bu tülbentten süzdürülür. Tülbent uç kısımlarından toplanıp iyice sıkılır. Süzgecin üzerindeyken üzerine bir ağırlık koyularak daha da süzülmesi sağlanır.
Uzunca bir süre mesela bir gece bu şekilde bekletilerek tülbentten çıkarılıp buzdolabına alınır. Daha sonra dilimleyerek servis yapılır.

Step 3
Mark as Complete

HAYATI KOLAYLAŞTIRAN FİKİRLER

Süt kesilmiyorsa azar azar limon suyu eklemeye devam edebilirsiniz.
Günlük süt veya çiğ süt ile daha lezzetli bir sonuç alabilirsiniz.
Krema koymadan da lor elde edebilirsiniz.

Chef Özlem Helvacıoğlu

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Kabak Mutebbel
next
Lokma Tatlısı
  • 621 Views
  • Serves 5
  • Easy

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
3 litre günlük süt veya çiğ süt kullanılmalıdır.
200 ml
1/2 adet sirke de kullanılabilir.

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Kabak Mutebbel
next
Lokma Tatlısı

Add Your Comment

18 − 2 =